0

Kyläläiset suunnittelevat Sappulan uimarannan kohentamista, ideoita tuli grillikatoksesta laituriin

Karsturannan kyläyhdistys toivoo Sappulan yleisen uimarannan kohentamista ja on valmis osallistumaan sen ylläpitoon. Sappula on kaupungin hallinnassa, ja yhdistys neuvottelee kaupungin kanssa sen parantamisesta.

Yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Kari Kangaspunta sanoo, ettei rannalle ole tehty vuosikausiin mitään. Yhdistyksen kyläillassa sunnuntaina ideoitiin rannalle laituria, grillikatosta, kunnollista pysäköintialuetta, puuston harvennusta ja leikkivälineitä.

Saimaan ammattiopiston opiskelijat laativat oppilastyönä suunnitelmaa luonto- ja retkipolkuverkostosta Arposenniemeen. Kyläläiset toivovat myös maiseman avartamista niin, että Papinkiventieltä ja Aposenniementieltä näkyisivät hyvin pellot ja Saimaa.

Suunnitelmat tähtäävät Leader-rahoituksen hakemiseen. Se on EU:n myöntämää kylien kehittämisavustusta.

SARI PULLINEN

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

Viikon kysymys

Pitäisikö kaivoslakia tiukentaa?

Näytä tulokset

Loading ... Loading ...
Kommentoi kyselyä