Kaakkurinkaari 3:ssa Joutsenossa paloi perjantaina aamuyöllä pieni rivitalon ulkovarasto ja roskakatos sekä henkilöauto. Pelastuslaitos sai hälytyksen kello 1.09 yöllä. Palokunnan saapuessa paikalle rakennus ei ollut enää pelastettavissa.
Päivystävä palomestari Toni Jaako Etelä-Karjalan pelastuslaitokselta kertoi, että talon asukkaat olivat yöllä heränneet tulipaloon ja tehneet hälytyksen.
Varasto sijaitsi noin kymmenen metrin etäisyydellä asuinrakennuksesta.
– Etäisyys oli tässä tapauksessa pelastava tekijä, ettei palo levinnyt, plus että palo havaittiin ajoissa. Varaston läheisyydessä kasvoi isoja puitakin, jotka olisivat voineet syttyä ja sitä kautta palo levitä.
Palosta ei aiheutunut henkilövahinkoja. Jonkin verran irtainta paloi varaston mukana. Palon syttymissyytä selvitetään.