Lentotoiminta ja harjoitusampumatarvikkeiden käyttö voivat aiheuttaa meluhaittaa.
Utin jääkärirykmentti harjoittelee ensi viikolla Lappeenrannassa ja Joutsenossa. Harjoitukseen liittyy helikopterien lentotoimintaa.
Maavoimien tiedotteen mukaan harjoituksen tavoitteena on kouluttaa toimintaa maastossa ja rakennetulla alueella.
Sotilaat liikkuvat harjoitusalueella jalan ja ajoneuvoilla.
Koulutuksessa käytetään harjoitusampumatarvikkeita ja osaan harjoitustilanteista liittyy helikopterien lentotoimintaa.
Helikopterien lentotoiminnasta ja harjoitusampumatarvikkeiden käytöstä voi aiheutua meluhaittaa. Harjoitustoimintaa on myös ilta- ja yöaikaan.
Utin jääkärirykmentti harjoittelee maanantaista perjantaihin 13.–17. joulukuuta. Lappeenrannan ja Joutsenon lisäksi harjoitukset järjestetään Santahaminassa ja Lohjalla.
Harjoitustoimintaan liittyvät yhteydenotot voi tarvittaessa tehdä rykmentin internetsivuilla olevan sähköisen palautelomakkeen kautta tai puhelimitse.