Voimassa olevia kokoontumisrajoituksia jatketaan aluehallintoviraston päätöksellä Etelä-Karjalassa maanantain 24. tammikuuta jälkeenkin, aina helmikuun loppupuolelle eli 20. helmikuuta saakka.
Tuohon päivään saakka sisätiloissa voi järjestää enintään 50 hengen yleisötilaisuuksia. Ulkotilaisuuksien osallistujamäärää ei aluehallintovirasto ole rajoittanut.
Yksityistilaisuuksissa on syytä noudattaa sairaanhoitopiirin ja muiden terveysviranomaisten antamia suosituksia. Eksote on ohjeistanut, että yli 20 hengen yksityistilaisuuksia ei järjestettäisi.
Kirjastoissa otetaan taas käyttöön omatoimiajat maanantaiaamusta alkaen, tiedottaa Lappeenrannan kaupunki.
Ensi sunnuntaina järjestettävissä aluevaaleissa noudatetaan samoja koronaturvallisuussääntöjä kuin kuntavaaleissa.
Mainos: Mediatalo Keskisuomalainen
